Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

İst-Giresun- Batum(Gürcistan)-İst. Toplam 2800 km…

Kapat
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• İst-Giresun- Batum(Gürcistan)-İst. Toplam 2800 km…

Merhaba,
    Sıradaki gezimi Karadeniz e yapacağımı, Temmuz’da yayımladığım Ege-Akdeniz gezi notlarımda paylaşmıştım.

Zaman çabuk geçti ve gezi tarihim yaklaştı. Bu geziye Haluk Şenol abimiz ile niyetlendik ancak uzun yol bakımlarını yaparken bir parçayı beklemek zorunda kaldığından, yapamamış olduk.

6 Ağustos Ctesi İstanbul’dan yola çıkarak başladığım gezim, 13 Ağustos Ctesi günü son bulmuştur. Bu gezide hem ailemi ziyaret ettim, hem de daha önceden görme fırsatı bulamadığım, Rize’den ötesini sahil boyundan görmüş oldum. Hatta gitmişken biraz daha gidip, Gürcistan’a geçtim ve Batum’u gezdim..

Kıyafet Ekipmanlarım : Nolan N43 Air kask, Bering Aero Mont, Bering Sky pantolon, Bering yazlık eldiven, Held yağmurluk takımı, Vespa Buff….

6 Ağustos Cumartesi sabah 06:00 da evden çıktım ve seyahatim başladı.

İlk hedefim İstanbul-Giresun güzergahıydı ve toplam 980 km ydi. Rotam ise otoban üzerinden Bolu-Gerede-Ilgaz-Tosya-Merzifon-Samsun üzerinden Giresun şeklindeydi.

Daha 150 km gitmişken 17000. km yi geride bıraktık

Mola hali

Molalar dahil yolum 11,5 saat sürdü. 4 defa benzin ikmali için durdum. 980 km yol yapmıştım. Bu sırada tüm yol boyunca müzik çalarda 171 şarkı dinlemişim J

Yolda Samsun dan sonra yağmur başladı hem de inanılmaz şiddetliydi(klasik Karadeniz havası), hızımı biraz düşürmek zorunda kaldım ama Bridgestonlarım yağmurda süper yol tuttular…

Yağmur o kadar şiddetliydi ki bir ara kaskı çıkarıp, deniz gözlüğü ile şnorkel takmayı düşünmedim değil hani !!!
    Konu guveli28 tarafından (http://www.scooturk.net/member/6286-guveli28 Saat 26-09-2011, 22:12 ) değiştirilmiştir. Sebep: foto servis sağlayıcısı değişmiştir

Giresun’da Cumartesi’den Çarşambaya kadar ailem ve arkadaşlarım ile vakit geçirdim.
    Giresun’dan birkaç kare.

Hava hep yağmurlu olduğu için planladığım yayla gezilerini yapmadım. En sonunda Çarşamba günü sabahında güneşi gördüm ve 09:30 da motora atladım. İlk durak yerim Trabzon daki Sera Gölü oldu. Çok kötü bir yer ve hiçbir özelliği yok, gitmek gibi bir hataya düşmeyin sakın. Bu yer sahile 7 km mesafede ancak git-gel 14 km için kesinlikle değmez. Adamlar dere yatağına küçük bir set yapıp, suyun göl oluşturmasını sağlamış, etrafına da 3-5 restoran açmış. Al sana turistik yer. Aman haaaa…

Vakit kaybetmeden devam ettim. Trabzon’dan sonra 18000. km yi geride bıraktım. Hem de Araklı tünelinin tam içinde.

Konu guveli28 tarafından (http://www.scooturk.net/member/6286-guveli28 Saat 26-09-2011, 22:13 ) değiştirilmiştir. Sebep: foto servis sağlayıcısı değişmiştir

Yorum yap

Ve saat 13:30 da Sarp sınır kapısına ulaştım.

Giresun Sarp arası, bir yanınızda yüksek dağlar, diğer yanınızda deniz şeklinde yolculuk yapıyorsunuz. Bazı yerlerde virajlar çok keyifli, özellikle orta hızlarda girdiğiniz virajlar çok eğlenceli hale bürünüyor…

Küçük bir moladan sonra, gümrük görevlisinden, araç ile çıkış yapmanın ücretsiz olduğunu öğrendim(sadece pasaport ve 15 TL yurtdışı çıkış harcı gerekli) ve bu fırsat kaçmazdı J 15 dakikalık gümrük işlemlerinden sonra sınırı geçmiştim bile.

Sınır kapısının olduğu yerin adı bide Sarp, Gürcistan’da Sarpi. Dağlara baktığınızda arazinin çok Sarp olduğunu görebiliyorsunuz. Hem bu düşünceden hem de aklımdaki Gürcistan imajından yola çıkarak, Batum ve civarının da bu şekilde olacağını düşünüyordum.
      Batum, sınır kapısına 15 km mesafedeydi. Hemen atladım motora.

Yolda ilerliyoruz ama bizim otoyoldan eser yok. Yol gidiş geliş ve her yanı kazılmış vaziyette. J Neyse yaklaşık 4-5 km kadar gittim birde ne göreyim. O sarp dağlardan eser yok. Dümdüz arazi, kocaman bir ova… 15 km sonra şehir e ulaştım. Şehrin sahil kesimi çok şık, adeta Avrupa nın tatil beldeleri gibi. Sokaklar temiz vs. Bir de şehrin öteki yüzü var, o da hafiften Küba sokaklarını andırıyor”gitmedim ya belgeselden gördüm J”. Birazcık eski yapılar ve gelir seviyesi düşük halk…

Konu guveli28 tarafından (http://www.scooturk.net/member/6286-guveli28 Saat 26-09-2011, 22:15 ) değiştirilmiştir.

Yorum yap

Şehirde gezdikten sonra birkaç motorcu Türk ile karşılaştım. Artvinlilermiş ve sürekli Gürcistan a geziye geliyorlarmış. Bana 70 km ilerideki Kobuleti şehrine de gitmemi söylediler. Yol sahilden gidiyormuş ve motor kullanmak için çok zevkliymiş. Gece Gürcistanda konaklamayacak olduğundan dolayı orya geçmedim ama aklım kaldı.
        Karşılaştığım kişinin bir diğer notu ise: bölgeyi bilmeyenler için kobuletiden sonra iç kesimlere tek başınıza gitmemeniz şeklindeydi.
        Tanıştığım kişi Artvin 112 servisinde çalışıyormuş. Adı Ekrem. Bu bölgeyi gezmek isterseniz Erkem’den destek alabilirsiniz.

Şehirde 5-6 saat kadar gezdikten sonra artık dönüş vaktiydi. Dönüşte Batum merkezde güvenilir olan bir benzinlikten, litresi 2,50 TL den benzin aldım J ve sonra geri dönüş yoluna geçtim.

Dönüşte Rize ye geldiğimde, hava kararmaya başladı.

Tam da iftar vakti olduğundan yolar bomboştu. Bende gün ışığından maksimum fayda sağlamak için açtım gazı J

Saat 22:00 sularında Giresun a, eve dönmüş ve yaklaşık 750 km yol yapmıştım…
        Aslında sınırdan sonra dönüşümü Artvin, Yusufeli, Gümüşhane, Tirebolu üzerinden yapacaktım ancak planda olmayan Gürcistan geçişim sonrası günü akşam etmiş olmadan ötürü yine sahilden dönmeye karar verdim. Bu arada tanıştığım Ekrem adlı arkadaş, Yusufeli civarındaki baraj inşaatı sebebiyle yolu 2 saat kapatıp, 30 dakika ulaşıma açıyor olduklarını ve yolun lastiklere çok zarar verdiğini iletti. Hatta kendisi varadero kullanıyor ve motorunu o yola vurmuyormuş… Gidecek olanlara duyurulur.
        Ama yinede aklım oralarda kaldı. Bir daha Giresun a gidersem araba ile o güzergahı gezeceğim…

Perşembe günü Giresun da 30 derece sıcaklık vardı ve hemen denizin tadını çıkardım J

Planım Cuma günü dönüş yoluna çıkaktı. Ancak hava durumunun yol boyunca yağışlı olduğunu gördükten sonra ctesi yola çıkamaya karar verdim.

Ctesi sabah 06:30 da Giresundan yola çıkıp, yolu bu sefer 9 saate tamamladım(980 km).

19000. km. Yer Tosya yakınlar.

Dönüşte tüm yol boyunca 135 şarkı dinlemişim. Birde Samsun çıkışında 102 km ile radar cezası yedim. Polis “ilk kez bir motora radar cezası yazıyorum” dedi !! Yazma dedim ama nafile J

Ve artık evimdeyim.

Yapılan yol 2900 km

Km basına yakıt tüketimi 0.22 TL
        100 km deki ortalama tüketim : 5.0 LT
        Karşılaştığım en yüksek yakıt tüketimi 100 km de 5.54 LT ile yüksek süratte seyir ettiğim otoyol kullanımlarım sırasında oldu. En düşük tüketim ise 4.77 Batum Tirebolu arasında oldu(sürekli 120 km sabit hız)
        Karşılaşılan teknik arızalar : Giresun a ulaştığımda motorumdan yere bir vida düştü. Ne olduğunu bulamadım.

Herkese kazasız/belasız ve keyifli sürüşler dilerim…
        Agustos 2011 – İlyas Güvelioğlu

Not: İmla hatalarım varsa şimdiden hepinizden özür diliyorum J
        Konu guveli28 tarafından (http://www.scooturk.net/member/6286-guveli28 Saat 26-09-2011, 22:16 ) değiştirilmiştir. Sebep: foto servis sağlayıcısı değişmiştir

Yorum yap

evet,
          sonunda beklenen yazı geldi..!
          teşekkürler dostum, güzel gezi olmuş,
          fotoğraflar da çok güzel...
          tünelde resim çekmek hiç aklıma gelmemişti..!

yarın bende oralarda olacağım,
          ama gördüm ki batum' u , gürcistan' ı da görmek için
          yeniden gitmek gerekecek..!
          :}}

Yorum yap

İşte bizim yolar.
            Teşekkürler İlyas.

Giresun'un içindeki yollarda peyzaj güzel olmuş.
            Biz de gideceğiz kısmetse...
            Nice gezilere, sağlıkla ulaşman dileği ile.

Yorum yap

İlyas çok güel bir rota seçmişsin, anlatımın da çok başarılı olmuş keyifle okudum.
              Ben de 4 sene önce arabayla aynı rotayı gitmiştim. Karadeniz gerçekten muhteşem, her taraf yemyeşil, heryerden şırıl şırıl sular akıyor.

Gürcistanı pek beğenmemiştim ama senin fotoğraf çektiğin yerler güzelmiş

Yorum yap

volcano Nickli Üyeden Alıntı
                İmrenerek okudum. Motorsiklet ile ya da otomobil ile farketmez iş için ya da keyfi olarak olsun o da farketmez şehirler arası yol yapmaktan çok keyif alıyorum. Darısı bizlerin başına artık
                inşallah daha güzellerini sizler yapınız...

samuray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                evet,
                sonunda beklenen yazı geldi..!
                teşekkürler dostum, güzel gezi olmuş,
                fotoğraflar da çok güzel...
                tünelde resim çekmek hiç aklıma gelmemişti..!

yarın bende oralarda olacağım,
                ama gördüm ki batum' u , gürcistan' ı da görmek için
                yeniden gitmek gerekecek..!
                :}}
                saol samuray.
                tünel de cepte durduğun an anons sistemi çalışıyor. "motorrrrrr, noldu niye durdum" hemen foto cekip uzadım...
                aslında gücristanın daha çok gezilecek yerleri varmış ama bundan sonrası için önce güzel yurdumuzu köşe bucak gezmeyi tercih edeceğim ..

Yorum yap

İlyas, tekerine saglık, keyifli bir anlatım ve onu süsleyen güzel fotograflar, hosgelmissin;

Yorum yap

Fecri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    İşte bizim yolar.
                    Teşekkürler İlyas.

Giresun'un içindeki yollarda peyzaj güzel olmuş.
                    Biz de gideceğiz kısmetse...
                    Nice gezilere, sağlıkla ulaşman dileği ile.
                    fecri abi,
                    eski halinide bilirsin sen oraların. ben o hallerini, doğal olan hallerini hiçbirşeye değişmezdim... keşke diyorum ama nerdeee...

SARKİS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    İlyas çok güel bir rota seçmişsin, anlatımın da çok başarılı olmuş keyifle okudum.
                    Ben de 4 sene önce arabayla aynı rotayı gitmiştim. Karadeniz gerçekten muhteşem, her taraf yemyeşil, heryerden şırıl şırıl sular akıyor.

Gürcistanı pek beğenmemiştim ama senin fotoğraf çektiğin yerler güzelmiş
                    sarkis,
                    son yılarda batum da baya bi gelişme varmış. umarım bi daha gidip görme imkanın olur...

Yorum yap

Fotoğraflar için teşekkürler.Biz dönerken siz gidiyormuşsunuz,belki de geçiştik.Yağmur yüzünden yayla gezilerini biz de yapamamıştık.

Yorum yap

İlyas tekerine sağlık, paylaşım için teşekkürler.

Çok güzel bir gezi olmuş belli ki eminim bu anlattıklarından sonra programına alacak çok üyemiz olacaktır.

Yorum yap

Triptik vs geerekmiyor mu ? Vize yok sanirim. Ozellikle mi 1 gun kaldiniz gurcistan da ?

Yorum yap

murat arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                            Fotoğraflar için teşekkürler.Biz dönerken siz gidiyormuşsunuz,belki de geçiştik.Yağmur yüzünden yayla gezilerini biz de yapamamıştık.
                            malesef yağmurlu bir döneme geldi ama yinede eğlenceliydi. umarım bir dahaki sefere havalar güzel olur.

onur34 Nickli Üyeden Alıntı
                            İlyas çok güzel bi gezi olmuş ve fotolar da çok güzeldi tekerine sağlık keyifle okudum.Batuma gitmek için pasaport-vize -tripik-sgorta vs vs hangi evraklar gerekiyor onlarıda yazarmısın rica etsem.
                            teşekkür ederim. batum için sadece pasaportunuzun olması yeterli. vize istemiyor. sınırda yurtdışı çıkış harcını ödeyip(15 TL) geçebilirsiniz. araç için de ilave sigorta, çıkış belgesi, uluslararası ehliyet vb. birşey istenmiyor. ruhsatı gösterip geçiyorsunuz. ancak ruhsat sizin adınıza olmalımı yoksa farketmiyormu onu bilemiyorum...

Yorum yap

EmreKa Nickli Üyeden Alıntı
                              çok başarılı bir gezi olmuş.Keyifli güzel heycanlı. Bu yaza sıkıştırmayı planlamıştım ama olmadı. ilk fırsatta inşallah
                              tebrik ederim...
                              teşekkürler darısı başına...

zıpkıncı usher Nickli Üyeden Alıntı
                              Keyifle okudum paylaşım için teşekkürler ...
                              teşekkürler. daha nice gezilere hepbirlikte

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X