Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Antika Amerikan otolarına hayat verilen yer. (Fotoğraflı)

Kapat
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Antika Amerikan otolarına hayat verilen yer. (Fotoğraflı)  Amerikan Oto Show
  Mahmut ÇİRİŞ
  Gölbaşı Mevkii Fethiye Karayolu Üzeri
  Ortaca- Muğla
  0.252 282 77 63
  0.535 733 60 38
  1967 model Ford Mustang’i görüp de içi geçmeyenimiz var mıdır ya da sünnet çocuklarını gezdiren Impala marka üstü açık arabalara binememiş olmanın ezikliğini hissedenlerimiz?
  Muğla’nın Ortaca ilçesinin girişinde içi geçenler ve eziklik hissedenler için çok dikkat çekici bir arazi var. Sadece onlar için değil, antika arabalar ve özellikle antika Amerikan arabası sevdalıları için de birebir. Çünkü bu arazide sıra sıra hurda ve orijinale uygun tamir edilmiş Amerikan arabaları bulunuyor. Türkiye’nin her yerinden buraya antika meraklıları akın akın geliyor…  Adıyamanlı Mahmut Çiriş, on iki sene önce başlamış bu işe… Arazinin ve buradaki bütün arabaların sahibi Mahmut Çiriş… Türkiye’yi şehir şehir geziyor, hurdaya çıkmış arabaları veya satılık olan arabaları satın alıp buraya getiriyor. Bazen de ona haber geliyor, o da gidip arabayı alıyor. Mahmut Çiriş için arabanın yaşı kadar tamir edilebilmesi ve talep edilmesi de çok önemli. Çiriş, bu özelliklere göre arabaları alıp geldikten sonra Ortaca’daki hurdalık kıvamındaki arazisinde görücüye çıkarıyor. Görücüye çıkan otomobiller arasında “Adam olmaz!” diyeceğiniz hurdalar da var, çalışır durumda arabalar da… Eski Yeşilçam oyuncularının arabaları bile var. Yakın zamanda satılmış Hulusi Kentmen’in Pontiac’ı… Böyle olunca da buraya gelen insanlar, antika araba hayranlarından oluşuyor. İlginç özellikleri ve farklı mazisi olan araçların bir araya geldiği Amerikan Oto Show’un en önemli müşterilerinden biri de geniş bir antika araba koleksiyonuna sahip Rahmi Koç Müzesi…

  Amerikan oto meraklıları özel olarak buraya geliyorlar ya da oradan geçerken tesadüfen görüp arabalarını oraya çekiyorlar. Mahmut Çiriş, arazi girişine görsel amaçlı orijinale uygun tamir edilmiş renk renk Volkswagen’leri dizmiş. İlk gelenler önce bu araçların her yerine dikkatlice bakıyor ve onlardan birisine sahip olduğunu hayal ediyor.  Araziyi gezmek için giriş 2,5 TL. Ama bu ücret, arabaların meraklıları için hiç bir şey değil. Onlar zaten arabanın değerinin iki üç mislini gözden çıkararak oraya gitmişler. Sanki arabalarda bir canlılık hissediyorlar, arabaların sesini duyuyorlar; canlıymış gibi yaklaşıyorlar arabalara. Sürtünüyorlar, okşuyorlar ve galiba bir şeyler söylüyorlar; araba da onlara cevap veriyor. İkili arasındaki bu iletişimden sonra araba meraklısı vatandaştan “çok güzel yaaa” sesi yükseliyor ve Amerikan Oto Show’da şov başlıyor. Araba tutkunu, seçtiği arabanın tamirden sonraki halini o an hayal edebilmiş ve o arabayı seçmişti çünkü. Arabanın tamirden sonra nasıl bir araba olacağını bilen tamirci ise işe koyulmuştu çoktan.

  Konu Engin Ençetin tarafından (http://www.scooturk.net/member/314-engin-en%C3%A7etin Saat 12-09-2013, 17:37 ) değiştirilmiştir.

 • #2

  Amerikan Oto Show
  Mahmut ÇİRİŞ
  Gölbaşı Mevkii Fethiye Karayolu Üzeri
  Ortaca- Muğla
  0.252 282 77 63
  0.535 733 60 38
  Burada en kötü durumdaki araba; yaklaşık olarak bir senede, orta halli arabalar ise altı ayda sahibine teslim ediliyor. Döşeme işine ayrı, elektrik işine ayrı, kaporta işine ayrı usta bakıyor. Bu işlerin ustaları alanında işini en iyi yapan ustalar. Sadece kaporta işlerini yapan Hanefi Kurtgöz sabit olarak, sürekli orada çalışıyor, diğer ustalar dışarıdan gidiyorlar. Fakat araba tamiri ve yeniden yapım işi, Türkiye’de en kapsamlı olarak orada yapılıyor.

  Amerikan Oto Show, tamir edip sattığı arabaların merkezleriyle de sürekli bağlantı içerisinde... Çünkü arabaların parçaları orada yoksa önce Türkiye’deki bayilerden, Türkiye’de de yoksa Amerika’dan özel siparişle getiriliyor. Aracı tamir eden ustalar ise sanki arabayı ilk defa yapıyormuşçasına dikkatli ve özenli. Santim santim döşemeler işleniyor, arabanın orijinal rengine en yakın renk itinayla seçiliyor. Arabaların eski halleriyle yeni hallerini gördükten sonra “vay be nereden nereye” demekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi.

  Amerikan Oto Show’a sadece gezmeye gidenler ise oradan hayaller ve tamir edilmiş arabalarla çekilmiş fotoğraflarıyla ayrılıyor. Umarım ki bir gün geleceklerdir ve oradan kırmızı 59 model Chevrolet’i alacaklardır. Orada hayal kuranlar sadece gezmeye gelenler değil, çalışanlar da o arabalarla ilgili hayallere sahipler. Gerçi onlar tamir ettikten sonra arazide ufak bir tur atıyorlar ama… Arazide emeğiyle para kazananlardan sadece Mahmut Çiriş bir antika arabaya sahip. Kendisinin siyah bir Mustang’i var.

  Bir zamanların Amerikan filmlerinde New York sokaklarında dolaşan, İngiltere Kraliçesinin bindiği, Şoför Nebahat’ın kullandığı, şimdi ise zevk için binilen arabaların yeniden hayat bulduğu Amerikan Oto Show Gölbaşı Mevkii Fethiye Yolu üzerinde. Fethiye’ye tatile giderken ya da tatilden dönerken kolaylıkla uğrayabileceğiniz bir yerde. Kim bilir belki bir dahaki gelişinizde ustaların elinde yeniden hayat bulan yeni “eski” arabanızla buradan ayrılırsınız…


  Amerikan Oto Show
  Mahmut ÇİRİŞ
  Gölbaşı Mevkii Fethiye Karayolu Üzeri
  Ortaca- Muğla
  0.252 282 77 63
  0.535 733 60 38
  Konu Engin Ençetin tarafından (http://www.scooturk.net/member/314-engin-en%C3%A7etin Saat 12-09-2013, 17:41 ) değiştirilmiştir.

  Yorum yap


  • #3   Amerikan Oto Show
   Mahmut ÇİRİŞ
   Gölbaşı Mevkii Fethiye Karayolu Üzeri
   Ortaca- Muğla
   0.252 282 77 63
   0.535 733 60 38
   Konu Engin Ençetin tarafından (http://www.scooturk.net/member/314-engin-en%C3%A7etin Saat 12-09-2013, 17:39 ) değiştirilmiştir.

   Yorum yap


   • #4
    Süper bir yer, bir ara Amerikan olmasa da bir İtalyanı yani Alfa Romeo GTV alıp toplamaya kalktım ama zaman ve maddiyat bakımından işin içinden çıkamayacağımı anlayınca bu işleri rafa kaldırdım, çok güzel bir iş, aynı zamanda kişinin hobisi.
    Motorlu bisikleti görünce aklıma geldi, bizde de İngiliz malı yaklaşık 1950 model göbekten dinamolu Rally marka bisiklet var,atılmış duruyor.
    Konu gileraFXR tarafından (http://www.scooturk.net/member/433-gilerafxr Saat 15-09-2009, 22:52 ) değiştirilmiştir.

    Yorum yap


    • #5
     Süper bir paylaşım. Teşekkürler Engin abi. Tam benlik bir yer. Gezi rotalarının arasına eklendi .

     Yorum yap


     • #6
      s_solak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Süper bir paylaşım. Teşekkürler Engin abi. Tam benlik bir yer. Gezi rotalarının arasına eklendi .

      Kesinlikle bende katılıyorum bu fikirlerine..benimde gezi rotamda artık yer aıyor kesinlikle..Paylaşım için çok teşekkürler Engin Abi..

      Yorum yap


      • #7
       Yoldan geçerken tesadüfen görüp, geri dönüp uğradığımız harika bir kaynak.
       Fotoları evdeki bilgisayarda. Resimde görülen bisiklet vari aracın arkasındaki DKV ye bayılmıştım. Yürür hale getiririz 2500 lira alırız dediler. Garajım olmadığı için kıyamadım.
       Giriş 2 kişi 5TL idi. Harika araçlar var. Kapının hemen yanındaki çeşme ise susayanlara vaha gibi.
       Paylaşım için teşekkürler Engin Abi.

       Yorum yap


       • #8
        Engin ağbi, okuduğum en güzel topiklerden biri. Adresi kaydediyorum. Ne Mercedes, ne Ferrrari. Amerikan otolarının ruhu, V motorun sesi başka hiç bir araçta yok. Bizimle paylaştığın için çok teşekkürler.

        Yorum yap


        • #9
         Engin abi ellerine sağlık. Hem fotograflar hemde yazı çok güzel. İnsanı alıp götürüyor bu eski arabalar.

         Yorum yap


         • #10
          Engin abi araştırmacı gazetecilik yönünü birkez daha gösterdiğin ve bizimle paylaştığın için teşekkürler.

          İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi altında Best Garaj var müzayedeler de kimi zaman yapılıyor orada da birçok amerikan otosu var ancak yalnızca Amerikan otosu yok üstüne üstlük çok özel araçlarda yer alıyor.

          Müsait olduğum bir zaman bir başlık açıp sizlerle paylaşacağım.

          Yorum yap


          • #11
           süper resimler,çok özel bi yer... teşekkürler paylaşım için...

           Yorum yap


           • #12
            Engin abi ya, ben sana desem boş. Sen bizim canımızsın
            Valla korkulur senden. nereden buldun acaba buraları?
            Süpermiş. bir gün beni de götür olmaz mı

            Yorum yap


            • #13
             Bende amerikan otolarının hastasıyım ama
             bu kadar nostalji değilde...
             Tamamen modifiye edilmişlerinin
             Mesela bunun gibi

             Yorum yap


             • #14
              Amerikan sevdası bambaşkadır zaten yine içimde birşeyler depreşti. Hayırlısı artık.

              Yorum yap


              • #15
               Engin bey teşekkürler.

               Çok güzel bir paylaşım. O tarafa çok gittim ama böyle bir yerin varlığından bile haberim yoktu. Bir dahaki sefere mutlaka uğrayacağım.

               Yorum yap

               Hazırlanıyor...
               X