Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

Lastik hava basıncı ne kadar olmalı, etkileri nelerdir?

Kapat
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Lastik hava basıncı ne kadar olmalı, etkileri nelerdir?

Merhaba arkadaşlar,

Motorumun kullanım kitapçığında lastik hava basınçları ile ilgili olarak, ön lastik için 29 psi, arka lastik için 36 psi önerilmiş. Benim arka lastiğimin basıncı ise daha azdı, kitapta yazıyorsa vardır bir hikmeti deyip, dün benzincide öne 29, arkaya 36 psi hava bastım. Özellikle arka baya sert oldu, kafamda soru işaretleri kaldı, size danışmak istedim.

Sizce lastik basıncını kitaptaki gibi yapmak doğru mudur? Üretici tarafından önerilen bazı değerlerin bizim yol şartlarımıza uygun olmadığı malumunuz, valla motoru yatırmaya korkar oldum.

Motor konusunda tecrübeli bir arkadaşım da biraz lastiği indirmemi, arka süspansiyona zarar verebileceğini söylüyor, ama Japonların da vardır bir bildiği , kafamı kurcalıyor bu konu baya...

Bir de işin yakıt tüketimi tarafı var, düşük basınç motorun daha çok yakmasına, dengesizleşmesine yol açabilir. Bir defa ön lastiğim farketmeden biraz fazla inmişti, bir de artçım vardı o gün, kalkıştan sonra düz gitmek için akrobasi yapmıştım, motordan indiğimde ağırlık çalışmış gibiydim .

Görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar, lastik basıncının etkileyeceği diğer konuları da yazarsanız sevinirim, unuttuğum şeyler olabilir, hepimiz bilgi edinmiş oluruz.

Şimdiden teşekkürler...

Vallahi deneyimlerimi paylaşırsam benim normal lastik değerlerimde fabrika değerlerinin altındaydı gidip fabrika değerlerine getirdiğimde ön çok sert oldu kasislerde aşırı titreme yapıyordu, fakat kalkış ara hızlanma ve virajlarda gerçekten iyileştiğini gördüm, artık önü fabrika değerine yakın fakat deneme yanılmayla bulduğum ideal değerde kullanmaktayım böylesi daha iyi, inik olan lastik düzensiz lastik aşınmasıyla ömür kısalmasına yol açabilir, yakıt sarfiyatı ve dengesizlik ne kadar yüklü olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir, ve birde eğer motor durduğu yerde uzun süre kalırsa, oturma yapabilir buda yıpranmaya yol açar

Biraz tahmin yürüttüm bu konuda uzman bilgiye sahip yada tecrübeyle sabit bilgileri olanlar daha detaylı yardımcı olacaktır

Yorum yap

Taner yazdığın değerler 29 ön 36 arka 2 kişi için olabilirmi? Biraz fazla geldi arka değer.
      Normal şartlarda arka lastiğe biraz daha fazla hava basılır çünkü öne göre ağırlık arkada daha fazladır. Birde benzinlikteki pompanın gösterdiği değer çokta doğru olmayabiliyor. Bunada dikkat et.

Yorum yap

kışın yagıslı havada özellikle psi i yüksek tutuyorum,normalden daha yüksek yapmamın sebebi virajlarda daha iyi tutunması yagmurlu havalarda

2 kişi binildiginde daha arttırmak gerekli psi i oda ayrı mevzuu tabi

Yorum yap

Lastik basınç değerleri tek kişi (90 kg) veya iki kişye göre veriliyor firmalarca,ama genel olarak düşük basınç daima daha çok zarar veri
          yor her açıdan.
          O yüzden sadece tüketimi değil yol tutuş ve güvenlik parametreleri
          ni de düşünerek daima önerilenden 2psi daha yüksek tutmak bizlerin
          yararına olacaktır.

Yorum yap

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Engin Ençetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
            Taner yazdığın değerler 29 ön 36 arka 2 kişi için olabilirmi? Biraz fazla geldi arka değer.
            Normal şartlarda arka lastiğe biraz daha fazla hava basılır çünkü öne göre ağırlık arkada daha fazladır. Birde benzinlikteki pompanın gösterdiği değer çokta doğru olmayabiliyor. Bunada dikkat et.
            Engin abi, kitapta 0-90 kilo arası ve 90-194 kilo arası yükler için ayrı ayrı yazmışlar ama değerler aynı. Acaba yazım hatası mı vardır diye düşündüm ama 2007 modelin kitabında da aynı şekilde

Yorum yap

Taner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
              Engin abi, kitapta 0-90 kilo arası ve 90-194 kilo arası yükler için ayrı ayrı yazmışlar ama değerler aynı. Acaba yazım hatası mı vardır diye düşündüm ama 2007 modelin kitabında da aynı şekilde

Yukardaki tabloya göre hem tek kişi, hemde 2 kişi aynı lastik basıncını vermiş. Normalde vermemesi lazım. Bir hata var ama nerde bilemedim.

Yorum yap

Benim Joyride kullanım kılavuzundaki değerler bunlar. Ön 1,75 ps arka tek kişi 2,25, iki kişi 2,5 ps

Is tire pressure normal?
                (Standard: 1.75kg/cm2)
                Tires
                Rear
                Is tire pressure normal?

(Standard: 2.25 kg/cm
                2 for 1 person, 2.5 kg/cm2 for 2 persons)

Yorum yap

Engin Ençetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                  Yukardaki tabloya göre hem tek kişi, hemde 2 kişi aynı lastik basıncını vermiş. Normalde vermemesi lazım. Bir hata var ama nerde bilemedim.
                  Valla bende bilemedim Bir de 34 deneyeyim bari...

Yorum yap

Taner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    Merhaba arkadaşlar,

Motorumun kullanım kitapçığında lastik hava basınçları ile ilgili olarak, ön lastik için 29 psi, arka lastik için 36 psi önerilmiş. Benim arka lastiğimin basıncı ise daha azdı, kitapta yazıyorsa vardır bir hikmeti deyip, dün benzincide öne 29, arkaya 36 psi hava bastım. Özellikle arka baya sert oldu, kafamda soru işaretleri kaldı, size danışmak istedim.

Burgman 400 servis/kullanım kitabında yazan

Tek kişi ; Ön 25, Arka 28
                    Çift kişi ; Ön 25, Arka 40

Bana göre eğer tek kişi kullanıyor isen arka lastik havası biraz fazla gibi.

Yorum yap

X9 500 kullanım kılavuzunda da ön 2.2 bar (32 psi) arka 2.4 bar (35 psi) yazıyor. Artçılı sürüşte ise 2.6 bar yazıyor.. Eski motorumda 28/30 ideal geldiğinden bu basınçlar pek normal değil gibi.

Sizce bu motor için ideal basınç ne olmalı.

Ayrıca arka çanta kullanımında ön lastik hava basıncı 2.4 bar olmalı yazıyor. Böyle birşey daha önce duymamıştım.

Yorum yap

Ben bu değerlere pek inanmıyorum. Bugüne kadar farklı değerlerde kullandım. En iyi değer (yaz ayları için ve x9 250 evolution için geçerli) ön 28 - arka 30

Ön ve arka tekerlerinizin jant ebatları aynı ise aralarında çok fark olmaması gerekli. Bu tabiki lastiğin taban genişliğiyle de ilgili bir konu ama ön 25 - arka 40 olması inanılmaz saçma bir değer.

Yorum yap

KALAHAN Nickli Üyeden Alıntı
                          Yamaha mı? X-Maxin kitapçığında da yanlış yazıyor. Arka 32 olacak tek kişilik kullanımda. 2 kişi 34 - maximum ağırlıkta arka lastik 36 psi. Soğuk lastik hava basınç değerleri.
                          Ön tekeride yazsaydınız bari bizde yanlış hava basıncı ile kullanmayalım motorumuzu ....

Yorum yap

Benzinliklerdeki hava saatleri genelde yanlış gösteriyor,
                            herhangi bir lastik bayii sinde ölçtürürseniz daha sağlıklı olur

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                            X