Seçenekler Stil
Alt 01-08-2007, 01:34   #1
ayy2023

İstanbul - Gebze 65 km yol yapılır mı? + Uygun scooter ?
Selamlar. Forumunuzu yeni gördüm. Bulabildiğim kısımlarını okudum. Benim sizlere şöyle bir sorum var(aslında bi kaç soru )
1) İstanbul(Güngören) den Gebzedeki okuluma haftada 1-2 gün gitmem gerekecek kış döneminde. Bu durum için scooter alsam yaklaşık 60-65 km. yolu scooterla gidebilir miyim? merterden e5 e girip mecidiyeköy - boğaz köprüsü - bostancı - e5 güzargahını izlemeyi düşünüyorum. sizce bu yolu scooterla alabilir miyim? ayriyeten hem sabah hem akşam da dönüşü yapmam gerekcek. sizce bünye bu yolu kaldırır mı scooter la? malum derse gircek kafa kalması lazım çok yorar mı kısacası? bi de o yolu ne kadar sürede alabilirim tahmini? 1 saat? 1.5 saat? daha fazla?
2) 1. soruya cevabınız evetse sizce bana uygun ucuz ve işimi görebilecek scooter modelleri ve markaları nelerdir?
3) okulda park sorun değil de evde binada kitleyebilecek bi tek doğalgaz borusu var. scooter ı sokaktan merdivenlerden çıkartıp binanın girişindeki doğalgaz borusuna bağlayabilir miyim? merdivenden çıkartılır mı? içinizde benimle benzer durumda olan var mı?
4) hırsızlık durumları nedir? sokakta bıraksam herhalde bir iki güne çalınır
5) b tipi ehliyetim var. motor ehliyetini nasıl ve nerden almam gerekir?
6) buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.
Alt 01-08-2007, 01:53   #2
cyclone

Hoşgeldin arkadaşım.Öncelikle birinci sorun u dert etme insanlar scooter la dünyayı geziyo.Yani bakımını yaptıkdan sonra istediğin yere gidebilirsin için rahat bi şekilde.Ama kışın diyosun ıslak zeminlere çok dikkat et yavaş gitmen kafi.Kışın rüzgardan biraz yorula bilirsin.Ama öyle ciddiye alıncak bi yorgunluk olmuycaktır.60-65km lik bi yoluda en fazla 1 saatte kat edersin.

İkinci sorunun cevabı çok uzun olur dünyalar kadar motor markası var.Tabikide tavsiye edilen kaliteli markalar olucaktır.seçim senin.

Üçüncü soruda merdiven çıkartılırmı.O senin kas gücüne ve merdiven sayısına bağlı bir olay.

Dördüncü soruda.Hırsızlık aldı başını gidiyo.Motoruna gerekli kilitleri (zincir,disk kiliti,alarm,v.s,v.s)Biraz daha iyi olur.

Beşinci sorunun cevabıda.B tipi ehliyetini nerden aldıysan oraya gidip (a2)ehliyetine yazılır ve 3 ay içinde alırsın.Gerekli evrakları zaten onlar söylerler.
Alt 01-08-2007, 01:54   #3
Leopessia

Dostum, ilk olarak burada birşeylerin paylaşımına ortak olmak istiyor isen, sitemizin tanışalım kısmında kendinden biraz söz etmen gerekiyor,,ve en kisa zamanda tanısalim bolumunde gormek istiyoruz seni.

Sorularına gelince,bende güngörende oturuyorum, (Merter) ve Strom 150 (Kanuni marka) Scooterim var.

1- Buradan gebze kesinlikle 60-65 kilometre degil. ( Merter'den Senin güzergahini kullanarak , Samandıra Sadece 70 km ve ben musterıme gidiyorum surekli buradan biliyorum)

2-Ben merterden cumartesi gunu sabah basıp şiledeki yazlığımıza gidiyorum, hemde arkçım kız arkadasımla birlikte, Yaklasik olarak bizim evden cıktıktan sonra hiç durmadan 125 km.

3-Bu tarz ucuz bir Scooter ile ona iyi baktigin surece her yere gidebilirsin,,ama şu bir gerçek ki kesinlikle fiziksel olarak yorulursun, araba kullanmış olsanda yorulursun belki ama, bu tarz basit bir scooter ile fiziksel olarak belin ağırır,kolların ağırır,ve ruzgar ters etki yapabilir.

4- Tahmin ediyorumki buradan gebzeye , en iyi 1.30 dakikada 150 cc bir scooter ile ulaşabilirsin,tabi bu marka model farkı ile çıkabilirde aynı orantıda düşebilir de,

5- Scooter'a merdiven çıkartmak bir izdiraptir,ki hele indirmesi daha berbat birşey,bir kere denedim 12 basamak yukarı çıkarttım ve tek başıma indirirken ecel terleri döktüm,bunun daha alternatif bir cozum yolu var, Motorunu otoparka koymak,gungorende oturuyorsan cok makul fiyatlara 24 saat açık otoparklara benim bıraktığım gibi gayet icin rahat bir şekilde bırakabilirsin,

6- Hırsızlık durumları nedir diye sordugun soruya cevap vermiyorum,

7- B tipi ehliyetinin var olması daha once ehliyet almak için bir girişim gösterdiğinin kanıtıdır,sonuç olarak buda bir motorlu taşıt,bakkaldan alınmadığı malum.

8- Umarim yeteri kadar bilgilendirici olmuştur..

Ha birde unutmadan ekleme yapayim, Kışın scooter'a binemezsin,yada şöyle düzelteyim,hani ben sıkı giyinirim dersen,sadece yagissiz gunlerde scooter ile gidip gelebilirsin,aksine gider gelirsin fakat gidebilirmisin? yada gidersen yağışlı bir havada geri dönebilirmisin allaha kalmis bir durum,.. Scooter islak zeminde buzda dans gibidir. Bazen dans etmesini bilsende kıcın o lanet olasi buzla tanışacaktır ve bunu hissetmenin hoş olacagina inanmiyorum.
Alt 01-08-2007, 02:21   #4
ayy2023

arkadaşlar teşekkür ederim sorulara verdiğiniz cevaplara. gitmeyi düşündüğüm güzergahlar oldukça yoğun ve her saatte trafik olduğu için o güzergahlarda giden var mı diye sordum. sonuçta sabah 9 gibi akşam 5 gibi yolda olsam tam yoğun saatler. bi de 150 cc scooter başlangıç için iyi midir? 87 kilo olduğumu da göz önüne alırsak bi de 1.5-2 milyar verebilceğim max. miktar o fiyata var mıdır 150 cc. ve 150 cc ile 87 kilo bi insan ne kadar hız yapabilir?
güngören de otopark da var diyosun daha ne olsun süper bi de nerde acaba bu otopark güngörende ben bilmiyorum.
teşekkür ederim arkadaşlar. o zaman yağmurlu havada kesinlikle kullanılmaz ama yağmursuz havada 1.5 saatte gebzeye varırım diyosunuz. kilometre hesabını google earth den yapmıştım önceden. üstelik otobandandı. e5 daha kısa.
hemen tanışalım bölümüne de yaziyim ben.
hepinize tekrar çok teşekkür ederim.
Alt 01-08-2007, 03:11   #5
cyclone

150cc lik scooter başlangıç için çok ideal bende 150cc kullanıyorum.Ve 105 kiloyum amabi sorun yaşamadım şimdilik hızıda bana yetiyo.Tavsiye ederim.
Alt 01-08-2007, 15:25   #6
Kukufili
Scooturk Mudavimi
Kukufili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kukufili isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Motosiklet Markası: Piaggio NRG50
Gebze-İstanbul arası yaklaşık olarak 70 km. Scooter'la da çok güzel gidilir. Biz o yolu bisikletlerle gidebiliyorsak, scooter'la çok rahat gidilir, onu dert etme. Küçükçekmece'den çıkıp Gebze'ye arabayla 1 saatte gidebiliyoruz. Scooter'la pek trafiğe takılmayacağını düşünürsek, dezavantaj olarak da 100 km/h üzerine pek çıkmayacağını göz önüne alırsak, ortalama 1 saatte ulaşabilirsin.

Seçenekler
Stil