Seçenekler Stil
Alt 11-10-2013, 15:30   #51
Onur BABACAN
Eski Üye
Onur BABACAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Onur BABACAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Motosiklet Markası: SYM GTS 250i Evo, Honda PCX
Kan Grubu: B Rh +
E5'te motor tedirgin ediyor mu?

Cam da Türkiye'ye gelmiş galiba.
Alt 12-10-2013, 06:23   #52
asksarabi
Scooturk Takipcisi

Motosiklet Markası: Piaggio X10
Kan Grubu: A Rh+
Hayir tedirgin etmiyor. Gayet akici sekilde gidiyor. Trafik duruyorsa omzunuzun sigidigi her yerden geciyor. Ayrica emniyet seridi simdilik bizlerin biliyorsunuz. Mecidiyekoy kavsaginda diger motorlarimla cok tikanip kalmisligim vardir. Araclar tampon tampona yolu tikar. Delight her zaman bir aralik bulup gecebiliyor.

Beni tek tedirgin eden sey, motoru caldirmak. Iyi kitlemek lazim cunku sirtlayip goturulecek kadar hafif.
Alt 12-10-2013, 13:13   #53
Onur BABACAN
Eski Üye
Onur BABACAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Onur BABACAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Motosiklet Markası: SYM GTS 250i Evo, Honda PCX
Teşekkürler
Alt 28-10-2013, 18:22   #54
Evrim Sözmen
Yeni Üye

Motosiklet Markası: Bws
Bende Yamaha Delight ile hem tek başına hem de artçlılı olarak yaptığım test sürüşümü paylaşayım. Bi sefer tipi çok güzel, motordaki detaylar güzel kaliteyi hissediyorsun. Ön taraf baya rahat boyum 1.80 hala boşluk var ön tarafla dizlerim arasın da. Benzin deposu ön tarafta yakıt ikmali yaparken motor dan inip seleyi açmanıza gerek yok ayrıca gene ön sağ tarafta anahtar gibi ufak tefek kıvır zıvır koymak için küçük biz göz var. Sele rahatlığı gayet güzel artçı rahatlığı da bu motora göre iyi. Özellikle diğer kendi sınıfı scooter lar dan farkı artçının ayak koyma yerleri gövdeye bağlı uzantılar şeklinde değil peg li bu yüzden artı çok daha rahat ediyor. Motor şaşırtıcı şekilde sessiz çalışan bir motor çekişi gidişi ne fazla ne az olması gerektiği gibi. 100 kg ben 55 kg artçım gayet normal bir şekilde dolaştık, yokuşta bayılmadı düzlükte hızlandı aa zayıfmış ya da oo çok iyi gidiyomuş demedim. Lastikleri diğer scooter ler dan ince, Honda today gibi lastikleri zaten nedense bana today in 125 liği gibi geldi motor tamamen o hissi aldım. En çok dikiz aynalarından şikayet ettim 20 yıllık motorsiklet hayatım da bu kadar kötü bir dikiz aynası çok az gördüm hatta görmedim nasıl ayarlarsan ayarla asla arkanı sağlıklı göremiyorsun ayna değişimi şart. Benzin yakışını test edecek kadar uzun sürmedi ama konuşulan değerler gayet normal. Sonuç fiddle, like ,fizy gibi motorlarla kıyaslamam bile hepsinden daha iyi ama Honda spacy mi bumu diye düşünürüm. Spacy kendini ispat etmiş bir scooter kendi araştırmalarıma göre Delight tan daha seri, konfor olarak kesinlikle Delight tan kötü değil, koltuk altı bagajı daha büyük ve dikiz aynaları muhteşem. Fiyatları aynı ama spacy alırsanız 100 tl daha yan ayaklık için ödeyeceksiniz delight ta ise üzerinde mevcut.
Alt 29-10-2013, 02:00   #55
asksarabi
Scooturk Takipcisi

Spacy 108cc, D'elight 125cc gucunde oldugu iddia edilen 114 cc bir motora sahip. Spacy kullanmadigim icin karsilastiramayacagim ama Spacy daha seri diyorsaniz, buna etken olan motor gucu disinda baska sebepleri olmali.
Alt 29-10-2013, 02:07   #56
asksarabi
Scooturk Takipcisi

Her iki motorun da teknik ozelliklerine baktim. Spacy'nin arka tekeri 10 inch, D'elight'in 12 inch. Belki Spacy bu yuzden daha seridir. Ancak D'elight daha uzun bir motor olsa da onemli oranda daha hafif. Teker capinin kucuklugu motoru daha seri yapar ama D'elight'in motoru daha acilmadan kullanmis olabileceginizi dusunuyorum.
Alt 29-10-2013, 22:51   #57
Evrim Sözmen
Yeni Üye

Kardeşim scooterlar da bakmamız gereken beygir gücü ve tork dışında başka bir şey var oda debriyaj. Bir scooter ın seri olmasının debriyajıyla bir e bir alakası var. Buna bir örnek vermek gerekirse Honda fizzy mesela beygir gücü ve torkuna bakın 9 un üstünde ama eski model 80 lik kinetic leri bile zor geçiyor kalkışta bizzat denedim. Bende anlam veremedim ilk başta spacy de dahil hangi scooterla kalksam nal topladım arkasından. O kadar merak ettim ki bodrum honda servisine gidip konuştum bütün olayın debriyajda olduğunu söylediler.Debriyajın yapısından kaynaklandığını söylediler. Çokta mantıklı geldi çünkü fizzy e bakın spacy dende delight danda daha yüksek beygiri torku ama kağnı gibi. Bu debriyaj olayını size teknik olarak açıklayacak bilgim yok ama 100 lük 125 lik motorlarda tork dan beygir den daha önemli bu kesin. Bunu daha iyi bilen arkadaşlar açıklayacaklardır elbette.

Konu Evrim Sözmen tarafından (29-10-2013 Saat 23:52 ) değiştirilmiştir..
Alt 29-10-2013, 23:09   #58
Evrim Sözmen
Yeni Üye

Ortalama Yakıt Tüketimi
1.8 – 2.2
lt / 100 km.
Teknik Özellikleri
Motor Hacmi

Honda fizzy 125 cc
Motor Özelliği Tek silindir, Hava soğutmalı
Motor Gücü 9.1 hp @ 7500 rpm.
Tork 9.1 Nm @ 6500 rpm.
Ağırlık 105 Kg.
Ön Lastik Ebatları 90/90 – 12
Arka Lastik Ebatları 100/90 – 12

Yamaha Deligh't veya spacy nin teknik özelliklerine bakacak olursanız ikisininki de bundan kötü değerler ama bir tane pizzacıyla kırmızı ışıkta denk geldik bende fizzy onda spacy vardı dedim ki bi kökle hangisi iyi gidiyor. Resmen 250 lik motor gibi uzadı gitti adam arkasından bakakaldım. Biz şimdi scooter seçerken tipine,beygirine,torkuna falan bakıyoruz ama debriyajı açıp bakamıyoruz işte bu yüzden ucuz etin yahnisi burda ortaya çıkıyor 9.1 hp 9.1 tork a rağmen motor elektrikli bisiklet gibi gidiyor. Allahtan fizzy i almadan önce 3 günlük kiraladım test için şimdi ya Deligh't yada spacy alacağım. Hangisi dersen yamaha daha tarz bir scooter daha kaliteli gözüküyor ama bence teknik olarak spacy daha iyi. Kalbim yamaha beynim honda diyor. Ya zaten sana hem estetiği hemde teknik kaliteyi sadece bunlardan bir tanesine sahip motorla aynı paraya vermiyorlar. Mantık yürütürsem yamaha daha güzel ama bu güzelliğin bedeli teknik olarak zayıf kalarak ortaya çıkacaktır önümüzdeki dönemde ama spacy tipsizlik abidesi; kebapçı motoru ne dersen de ama inanılmaz sayıda satılmış, sağlamlığı gönüllerde taht kurmuş ,süper ekonomik ve çok seri ve rahat bir motor. Yoksa teknik olarak aynı olsalar Deligh't gibi güzel bir motor varken kim alsın o ucubeyi. Bu arada yamayı unutmuşum Delight ile artçılı testimde bir ara yokuş aşağı gazladım ve lastiklerin ince olduğunu direk hissettim çok dengesizdi ben gazı köklemem diyorsan sorun yok ama 15 20 km gibi yollar gidilirken daha hızlı gideceğinizi düşünürseniz bu mutlaka şikayet konusu olacaktır ileride bununla ilgili tecrubelerini paylaşır arkadaşlar.

Konu Evrim Sözmen tarafından (29-10-2013 Saat 23:18 ) değiştirilmiştir..
Alt 30-10-2013, 19:26   #59
asksarabi
Scooturk Takipcisi

Denge konusunda ben bir sorun yasamiyorum. Aksine kullandigim en dengeli scooterlardan biri oldugunu dusunuyorum.

Bu arada bugun 1000 km bakimi yaptirdim. 75 TL tuttu. Bakim oncesi son bir benzin tuketim oranini hesapladim. 100 km'de 2.28 lt tuketti. Bakim sonrasi cikacak degeri paylasacagim. Simdiden sunu soyleyebilirim ki, bakimdan sonra motor daha seri ve keyifli oldu.
Alt 01-11-2013, 06:04   #60
asksarabi
Scooturk Takipcisi

hobidolap´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ve "yemekteyiz" programına hangi gün çıkacak acaba motor

ve de hangi kanalda bu program seyretmek isterim

size kolay gelsin, yarışmada başarılar dilerim
Programa bugun cikiyor. 12:30'da Fox TV'de.

Seçenekler
Stil