Seçenekler Stil
Alt 27-09-2010, 11:07   #11
Onnur
Eski Üye
Onnur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Onnur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Motosiklet Markası: RunneR 180 (2001) , Px200 (1988)
Kan Grubu: A Rh+
LifeisGood´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İki zamanlı scooterı bilmem ama çoook eskilerden iki zamanlı mobilet kullanmışlığım var.Yokuşlarda aşırı hararet yapardı.Uzun yola fazla gelemezdi.Kenara çeker dinlendirir devam ederdik.Ama belkide bütün iki zamanlılar mobilet gibi değildir.Daha kalitelileri de vardır.
bilgi için teşekkürler.

Konu Onnur tarafından (28-09-2010 Saat 10:05 ) değiştirilmiştir..
Alt 27-09-2010, 11:08   #12
Onnur
Eski Üye

salihgureli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben kullandım,Kartaldan genco bi arkadaştan almıştım giderken arkadaşımın 600f iyle gittik dönüşte km çalışmadığı için bakamamıştım ama ölü olmasına rağmen 600f e yetişmekte hiç zorluk çekmemiştim bikaç ay kullandım performans süperdi ihtiyaçtan dolayı sattığım arkadaş sadece 1 hafta binebildi,krang piston vs dağıtmıştı,alırken dikkat etmek lazım servise mutlaka göstemek lazım 30 binde bir ağır masraf çıkartan motorlar bunlar 25 bini tamamlamış ve ağır bakımları yapılmamış bir motoru almamak lazım...
Teşekkürler.

Alt 27-09-2010, 18:22   #13
momo
Eski Üye
momo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

momo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Motosiklet Markası: Suzuki Marauder - Piaggio Free
Kan Grubu: 0 Rh +
Bende 50 lik 2 zamanlı var fena bir alet değil . 2 zamanlılar konusunda iki üç senelik tecrübem var çok kapsamlı olmasada bende yardımcı olabilirim . 4t ye nazaran kalkışlar hızlı ve iki katı devir çevirdiğinden motoru biraz çabuk bitiyor haliyle ama çok zevkliler yağını benzinin koy devam et tarzında.

Konu momo tarafından (27-09-2010 Saat 18:24 ) değiştirilmiştir..
Alt 28-09-2010, 10:06   #14
Onnur
Eski Üye

momo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende 50 lik 2 zamanlı var fena bir alet değil . 2 zamanlılar konusunda iki üç senelik tecrübem var çok kapsamlı olmasada bende yardımcı olabilirim . 4t ye nazaran kalkışlar hızlı ve iki katı devir çevirdiğinden motoru biraz çabuk bitiyor haliyle ama çok zevkliler yağını benzinin koy devam et tarzında.
Teşekkürler.

Alt 28-09-2010, 10:07   #15
Onnur
Eski Üye

tamericel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
benim ufaklık 2 zamanlı ve 12 beygirlik Vespa Cosa,
yakıtı fazladır, yaklaşık her 3 depoda yağ koymak istiyor, yağ deposu ayrı, benzinle kendisi karıştırıyor,

çok seridir 1994 aldığımın 2.. günü Bebekten Etiler e çıkarken şaha kaldırmış ve kendimizi yerde bulmuştuk
Ayrıca trafik ışıklarında filan da ön tekeri havalanır

1994 Yılında sıfır almıştım sattığımda 42000 kmdeydi ama motoru arıza filan hiç yapmamıştı, sadece periyodik bakımlar,

Sonra 2005 te ikinci el bir tane daha aldım şimdi onu kullanıyorum, 75000 de, yaptırdım motorunu
ama bende kabahat daha önce ilk aldıktan sonra sekman attırmıştık, iyi olmuşken, büyük motor alışkanlığıyla çok sürat yapa yapa zedeledim Ondan şimdi rektifiye yaptırmam gerekti.

Yazları hergün hergün Tahtakaledeki işimden Silivri deki yazlığımıza gider gider gelirdim, ayrıca 2 zamanlıyla İğneada,
Erdek, Abant, Düzce Bolu vs gittim

İşte böyle, 90-100 km yapar, yokuşağaıya giderken 110 km hıza da ulaşabiliyor, ama o zaman benzin çdaha çabuk bitiyor

İşte böyle,
Çok teşekkür ederim tamer abi

Alt 28-09-2010, 13:35   #16
atatekin
Eski Üye
atatekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

atatekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Motosiklet Markası: Piaggio Beverly 250
Gecen hafta Murat'la Balat civarında 63 plaka bi vespa ile karşılaştık hemen fotoğraflarını çekmeye başladım ilerde kestik önünü ve sohbete başladık. Kendisi çok tanınmış bir motorcu olan Hasan Parmaksız abimiz. Urfada ikamet ediyor ve iki zamanlı vespası ile bu yaz avrupa turu yapmış. toplamda 12 ülke ve 6000 km nin üzerinde yol yapmış.

Alt 28-09-2010, 13:37   #17
atatekin
Eski Üye
atatekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

atatekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Motosiklet Markası: Piaggio Beverly 250
Yunanistandaki vespa festivalinde çok büyük ilgi görmüş ve plaket vermişler ona en büyük vespacı diye anons edilmiş ve çok gururlandığını anlattı.Biraz daha istanbulda kalıp urfaya döneceğini söyledi... Yolu açık olsun...
Alt 28-09-2010, 16:53   #18
Serpico
Scooturk Takipcisi
Serpico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serpico isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Motosiklet Markası: Gilera Runner 180 SP, italjet Dragster 180
Merhaba Onur. Ben de geçen sene piyasayı uzun süre araştırdıktan sonra büyük hevesle Runner 180 aldım. Motor daha 13000'de olmasına rağmen su pompası arızası sebebiyle motoru açtırdım. Bunda sanırım benden önceki sahiplerinin radyatöre çeşme suyu koymasının etkisi olabilir. Runner'da en çok arıza çıkaran parçalardan olan bu su pompası(devirdaim) motorun içinde olduğu için motor komple açılmak zorunda kalıyor. Aslında su pompasının mili ve keçesi motorun debriyaj tarafından değiştirilebiliyor fakat birçok motorcu bunu bilmemezlikten gelebiliyor ve motoru komple açıyor, böylece daha yüksek işçilik ücreti alabiliyor. Debriyaj tarafından yapılan bu değişim için su pompasının pervanesinde problem olmaması lazım. Çünkü bu kısımdan sadece pervane yerinden çıkartılamıyor( zaten pervanenin bozulması pek görülen birşey değil)
2 zamanlı motorlar çok basit bir sisteme sahip ve biraz yeteneğiniz ve bilginiz varsa kendiniz bile kolaylıkla toplayabilirsiniz. Diğer üyelerin de dediği gibi seri makinelerdir bu yüzden 4 zamanlı motorlara göre ömrü daha kısa olabiliyor. Motor aksamındaki bazı parçaların fiyatları yaklaşık olarak şöyle
Sekman: 90
Piston-sekman: 250
Silindir piston sekman takımı: 500
Krank: 550
Krank rulmanı ve keçeleri: 200
Plastik üst kapak: 70
Conta takımı:40
Su pompası: 90 (şuan ferco'da satılan su pompalarında çin malı rulman var, alırken buna mutlaka dikkat edin, nasıl oluyor da tayvan malı yan sanayi su pompasında bile japon rulman varken orjinal parçada çin malı rulman takılı oluyor anlamıyorum)
Yağ pompası kayışı: 30 (bu ucuz parça en az 10 binde bir mutlaka değiştirilmeli, eğer koparsa motor yağlamayı kesiyor ve tüm parçalar yağsızlıktan dolayı bozuluyor)
Özetle bitik bir motoru komple sıfırlamak 1500 1600 lirayı buluyor ve hatta geçebiliyor.
Yakıt konusuna gelecek olursak. 2 zamanlı bakımları eksiksiz ve randımanlı bir motorun fazla yakacağını düşünmüyorum. Benim Runner 10 liraya (2.7 litre) yaklaşık 60 70 km gidiyordu. Bu değerler de şehiriçi ve performanslı kullanımda geçerli. Motorumla bir kere uzun yola çıktım. ortalama 100 110 km hızla ve bir depo ile (12 litre) 375 km yol yaptım. Bu da yaklaşık km'de 12 kuruşa denk geliyor. Sanırım bunda motorumun tamamen orjinal olması etkili, çünkü motorun ayarlarıyla ve parçalarıyla ufaktan bile oynasanız hemen yakıta etki ediyor. Bunu arkadaşlarımın motorundan biliyorum, 5-6 arkadaşımda her çeşit Runner 180 var.
Runner'ların motor ömrü genelde kullanıma ve kullanılan yağın kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Kendi motorum için konuşayım. 21 binde açtığımızda silindir piston ve krangın durumu gayet iyiydi bu yüzden sadece keyfe keder yeni sekman koymamız yeterli oldu. Ama benim gibi belki şanssızlık belki de kullanımdan dolayı 21 bin km de iki kez açtırabilirsiniz. (biri su pompası biri krank bilyası) Bunun yanında fabrikadan çıktığından beri 50 60 bin km hiç açılmayan motorlar da var.
Diğer deneyimli üyeler gibi ben de 2 zamanlı motorlarda tam sentetik yağ kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Yine benim motorum üzerinden konuşayım. Yaklaşık 1000 km'de 1 litre yağ katıyordum. Bu yüzden 5 10 liranın hesabını yapmanın saçma olduğunu düşünüyorum. (Castrol tam sentetik 2 zamanlı motor yağı 20 lira)
Runner 180 modifiyeye çok iyi cevap veriyor. Yurt dışında aklınıza gelebilecek her türlü modifiye parçası mevcut. Ama bu tip modifiyeli yüklü motorlar çok tehlikeli olabiliyor, çünkü ağırlık arkada ağır bastığı için motorun önü tam gaz verildiğinde kalkıyor ve kontrolü zorlaştırabiliyor. Herkesin böyle bir motoru kullanabileceğini sanmıyorum. Bazılarına bu söylediğim komik gelebilir ama durum aynen böyle. Bu arada bu bahsettiğim modifiye işlemleri en az 2500 3000 lira tutuyor. Yani tam yüklü olanından bahsediyorum. Değişen parçalar silindir- piston, krank, büyük karbüratör, emme manifoldu, klape, egzoz, varyatör, debriyaj, kayış, şanzuman, beyin vb. Bu tip uygulamalar tamamen zevk amaçlı ve bana göre kesinlikle günlük kullanıma uygun değil. Hem motor ömrü kısa hem de yakıt tahmin ettiğinizden çok daha fazla.
Şimdi motor ne alemde derseniz ben de bilmiyorum. 1 ay evvel Bursa'dan bir arkadaşa sattım. Umarım ona iyi bakıyordur. Ben de dayanamayıp yine bir tane 2 zamanlı Runner alacağım galiba
Site içindeki şu yazıya bakabilirsin. Runner hakkında epey bir bilgi var.
http://www.scooturk.net/showthread.php?t=2326

Konu Serpico tarafından (28-09-2010 Saat 17:21 ) değiştirilmiştir..
Alt 28-09-2010, 18:21   #19
Onnur
Eski Üye

Serpico´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba Onur. Ben de geçen sene piyasayı uzun süre araştırdıktan sonra büyük hevesle Runner 180 aldım. Motor daha 13000'de olmasına rağmen su pompası arızası sebebiyle motoru açtırdım. Bunda sanırım benden önceki sahiplerinin radyatöre çeşme suyu koymasının etkisi olabilir. Runner'da en çok arıza çıkaran parçalardan olan bu su pompası(devirdaim) motorun içinde olduğu için motor komple açılmak zorunda kalıyor. Aslında su pompasının mili ve keçesi motorun debriyaj tarafından değiştirilebiliyor fakat birçok motorcu bunu bilmemezlikten gelebiliyor ve motoru komple açıyor, böylece daha yüksek işçilik ücreti alabiliyor. Debriyaj tarafından yapılan bu değişim için su pompasının pervanesinde problem olmaması lazım. Çünkü bu kısımdan sadece pervane yerinden çıkartılamıyor( zaten pervanenin bozulması pek görülen birşey değil)
2 zamanlı motorlar çok basit bir sisteme sahip ve biraz yeteneğiniz ve bilginiz varsa kendiniz bile kolaylıkla toplayabilirsiniz. Diğer üyelerin de dediği gibi seri makinelerdir bu yüzden 4 zamanlı motorlara göre ömrü daha kısa olabiliyor. Motor aksamındaki bazı parçaların fiyatları yaklaşık olarak şöyle
Sekman: 90
Piston-sekman: 250
Silindir piston sekman takımı: 500
Krank: 550
Krank rulmanı ve keçeleri: 200
Plastik üst kapak: 70
Conta takımı:40
Su pompası: 90 (şuan ferco'da satılan su pompalarında çin malı rulman var, alırken buna mutlaka dikkat edin, nasıl oluyor da tayvan malı yan sanayi su pompasında bile japon rulman varken orjinal parçada çin malı rulman takılı oluyor anlamıyorum)
Yağ pompası kayışı: 30 (bu ucuz parça en az 10 binde bir mutlaka değiştirilmeli, eğer koparsa motor yağlamayı kesiyor ve tüm parçalar yağsızlıktan dolayı bozuluyor)
Özetle bitik bir motoru komple sıfırlamak 1500 1600 lirayı buluyor ve hatta geçebiliyor.
Yakıt konusuna gelecek olursak. 2 zamanlı bakımları eksiksiz ve randımanlı bir motorun fazla yakacağını düşünmüyorum. Benim Runner 10 liraya (2.7 litre) yaklaşık 60 70 km gidiyordu. Bu değerler de şehiriçi ve performanslı kullanımda geçerli. Motorumla bir kere uzun yola çıktım. ortalama 100 110 km hızla ve bir depo ile (12 litre) 375 km yol yaptım. Bu da yaklaşık km'de 12 kuruşa denk geliyor. Sanırım bunda motorumun tamamen orjinal olması etkili, çünkü motorun ayarlarıyla ve parçalarıyla ufaktan bile oynasanız hemen yakıta etki ediyor. Bunu arkadaşlarımın motorundan biliyorum, 5-6 arkadaşımda her çeşit Runner 180 var.
Runner'ların motor ömrü genelde kullanıma ve kullanılan yağın kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Kendi motorum için konuşayım. 21 binde açtığımızda silindir piston ve krangın durumu gayet iyiydi bu yüzden sadece keyfe keder yeni sekman koymamız yeterli oldu. Ama benim gibi belki şanssızlık belki de kullanımdan dolayı 21 bin km de iki kez açtırabilirsiniz. (biri su pompası biri krank bilyası) Bunun yanında fabrikadan çıktığından beri 50 60 bin km hiç açılmayan motorlar da var.
Diğer deneyimli üyeler gibi ben de 2 zamanlı motorlarda tam sentetik yağ kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Yine benim motorum üzerinden konuşayım. Yaklaşık 1000 km'de 1 litre yağ katıyordum. Bu yüzden 5 10 liranın hesabını yapmanın saçma olduğunu düşünüyorum. (Castrol tam sentetik 2 zamanlı motor yağı 20 lira)
Runner 180 modifiyeye çok iyi cevap veriyor. Yurt dışında aklınıza gelebilecek her türlü modifiye parçası mevcut. Ama bu tip modifiyeli yüklü motorlar çok tehlikeli olabiliyor, çünkü ağırlık arkada ağır bastığı için motorun önü tam gaz verildiğinde kalkıyor ve kontrolü zorlaştırabiliyor. Herkesin böyle bir motoru kullanabileceğini sanmıyorum. Bazılarına bu söylediğim komik gelebilir ama durum aynen böyle. Bu arada bu bahsettiğim modifiye işlemleri en az 2500 3000 lira tutuyor. Yani tam yüklü olanından bahsediyorum. Değişen parçalar silindir- piston, krank, büyük karbüratör, emme manifoldu, klape, egzoz, varyatör, debriyaj, kayış, şanzuman, beyin vb. Bu tip uygulamalar tamamen zevk amaçlı ve bana göre kesinlikle günlük kullanıma uygun değil. Hem motor ömrü kısa hem de yakıt tahmin ettiğinizden çok daha fazla.
Şimdi motor ne alemde derseniz ben de bilmiyorum. 1 ay evvel Bursa'dan bir arkadaşa sattım. Umarım ona iyi bakıyordur. Ben de dayanamayıp yine bir tane 2 zamanlı Runner alacağım galiba
Site içindeki şu yazıya bakabilirsin. Runner hakkında epey bir bilgi var.
http://www.scooturk.net/showthread.php?t=2326
180 sp hakkında sağlam bi anlatım baya aydınlattı beni.teşekkürler.

Alt 08-01-2011, 11:25   #20
Onnur
Eski Üye

180 sp ye yağ koyarken nasıl anlıyoruz yagın bıttıgını yada ne kadar koyucağımızı yağı benzin deposunamı koyuyoruz.

Seçenekler
Stil